Drtivá většina živnostníků má strach z digitální smršti

Podnikatelské odbory16. 5. 2022

digitalizace státní správy - první výsledky průzkumu

Asi nikoho nepřekvapí, že živnostníci a podnikatelé hodnotí přínos a dosavadní průběh digitalizace státní správy převážně negativně. Vyplývá to z prvních výsledků ankety, kterou pro Podnikatelské odbory zpracovala společnost Inboox CZ. Z výsledků dále vyplývá, že 80% respondentů chce mít právo podnikat bez počítače, bez smartphonu a bez internetového připojení, a to bez ohledu na to, zda si s informačními technologiemi rozumí či nikoli. 83% respondentů navíc soudí, že používání digitálních nástrojů musí být vždy dobrovolné. 

„Živnostníci a podnikatelé se bojí, že digitalizace státní správy jim přinese jen další komplikace a zvýší se tak dohled státu nad občany a podnikateli,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něho výsledky navíc ukázaly, že víc, než polovina respondentů očekává větší administrativní zátěž a zvýšení nákladů na komunikaci se statní správou a na ukládání dokumentů ve firmě, které digitalizace přinese. „To je v přímém rozporu s tím, co si od digitalizace všichni slibujeme. Tedy méně byrokracie, větší komfort, zjednodušení a zlevnění všech služeb,“ doplňuje předseda Podnikatelských odborů.

Podnikatelské odbory podporují kroky, které mají zjednodušit komunikaci mezi státem a živnostníkem/podnikatelem. Znepokojují nás ovšem nejen historické zkušeností s digitalizačními experimenty, ale také informace, že plánovaná digitalizace má sice ulehčit práci státnímu aparátu, ale zároveň přidá řadu povinností podnikatelskému sektoru.  

radomil_babek_nova.jpg

„Připravili jsme 6 nepřekročitelných podmínek (ZDE), jejichž splněním digitalizaci státní správy podmiňujeme. Digitalizace státní správy musí probíhat ve prospěch občanů/ podnikatelů, ne proti nim,“ uzavírá Radomil Bábek. 

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. mají víc než 15 860 členů a jsou druhým největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Společnost Inboox CZ se dlouhodobě zabývá kvantitativními i kvalitativními výzkumy a evaluacemi. Poskytuje komplexní služby, které zahrnují analýzy informací, průzkumy veřejného mínění, engagement surveys, dotazníková šetření, marketingové výzkumy a marketing na internetu.