Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu!

  • +420 777 038 047
  • podbcz

TZ- Změna zákona o investičních pobídkách v roce 2019. Pomoc podnikatelskému prostředí v ČR, nebo jen další byrokracie a protěžování velkých podniků?

23.3.2019 - Hospodářský výbor poslanecké sněmovny se sešel nad pozměňovacími návrhy zákona o investičních pobídkách. Ačkoliv většina menších a středních podnikatelů a živnostníků si přeje úplné zrušení investičních pobídek, vláda se je rozhodla ve změněné podobě ponechat, aby dál disproporčně měnily podnikatelské prostředí v České republice.

Investiční pobídky byly dlouhodobě jednou z největších černých děr této i předchozích vlád, kam tekly nekontrolovatelné peníze a to jen několika stům velkým firmám. V letech 2014-2016 to bylo cca 40 miliard a to pouhým 258 firmám ! Z těchto ani jedna nebyla do 50 zaměstnanců, navíc 70% z nich byly zahraniční firmy, které získaly až 80% těchto ,,investic", které naprosto nekoncepčně podporovaly trend změny České republiky na zemi plnou montoven a halových provozů bez větší přidané hodnoty.

Toto by měla údajně změnit novela zákona o investičních pobídkách, kterou již na podzim loňského roku předložila ministryně Nováková (ANO).Dle jejích slov tato novela dá vládě efektivní nástroj, jak orientovat případné investiční pobídky, tam, kde to je skutečně potřebné. Jak negativně investiční pobídky ovlivňují podnikání právě malých firem a živnostníků ji zřejmě stále nezajímá.

Vyjádření Radomila Bábka, předsedy výboru Podnikatelských odborů k novelizaci zákona o investičních pobídkách:
Investiční pobídky, které tato vláda rozděluje, sytémově ničí české podnikání. Z peněz českých daňových poplatníků dotuje velké zahraniční podniky na místo podpory rozvoje malého a středního českého podnikání. Vznikají tak nerovné podmínky, které navíc ještě více zvýhodňují ty již tak dost silné nad slabšími. Firmy, kterým ČR dává miliardy na jejich podnikání, nezvyšují kvalifikaci našich lidí, nevytvářejí přidanou hodnotu a vyvádí kapitál do mateřských zemí. Velmi často si také za naše peníze dováží pracovníky z jiných zemí, jako jsou Rumunsko, Bulharsko apod. Ano, určitě je třeba narovnat podnikatelské prostředí, ale rozhodně jinak, než se nám vláda snaží namluvit.

Podnikatelské odbory vyzývají vládu, aby okamžitě zrušila zákon o investičních pobídkách a přestala jím degenerovat obchodní prostředí české ekonomiky.

Podnikatelské odbory žádají vládu, aby začala narovnávat podnikatelské prostředí v ČR ve prospěch malých podnikatelů a živnostníků, kteří jsou pilířem české ekonomiky.

Radomil Bábek
Předseda výboru Podnikatelských odborů

Markéta Heroutová
PR, Marketing a média
marketa.heroutova@podb.cz