Výzva Podnikatelských odborů Vládě ČR

Podnikatelské odbory26. 11. 2021

Podnikatelské odbory důrazně vyzývají vládu Andreje Babiše, aby neprodleně a s okamžitou platností zrušila stav nouze vyhlášený dne 25.11. 2021. Zároveň vyzýváme vládu, aby ukončila diskriminaci neočkovaných.

christmas-market-g31a288081_1920.jpg

Rozhodnutí vyhlásit nouzový stav a zejména dikce ministrů v demisi, která ho doprovází, jen potvrzuje a prolonguje nepřátelský postoj vlády k malému podnikání. 

Právě na omezení malého podnikání - gastro, služby, kultura, cestovní ruch, trhovci a řadu dalších živnostenských oborů – dnes jsou (a v minulosti vždy byla) namířena veškerá vládní opatření v boji s virem. Protiepidemická opatření se prakticky nikdy netýkají těch největších – ohromných výrobních a obchodních firem, nadnárodních korporací, supermarketů a velkých dopravců. Tato zjevná diskriminace, která ohrožuje desítky tisíc živnostníků a drobných podnikatelů, fatálně porušuje právní řád České republiky.

Vláda v demisi, která nezastupuje většinu občanů, kteří byli u voleb, by se měla omezit jen na nezbytné věci a neměla by rozhodovat o tak zásadních věcech jakou je vyhlášení nouzového stavu. Pro tuto zdrženlivost vlády existuje společenskopolitický, ale zejména i právní důvod.  Ústavní soud již v roce 2010 ve svém nálezu rozhodl, že vláda bez důvěry je vždy v odlišném postavení od kabinetů s důvěrou a její pravomoci jsou proto omezené. Vzhledem k tomu, že nový premiér má být jmenován v nejbližších dnech, je bezprecedentní zásah do práv občanů, které schválila vláda v demisi v zásadním rozporu s právními i ústavními pořádky v naší zemi.

Radomil Bábek, předseda výboru 

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků