Stanovisko Podnikatelských odborů k lustraci zákazníků v restauracích

Podnikatelské odbory21. 10. 2021

Radomil Bábek: Ministři se ani za rok a půl koronakrize nepoučili. Umí jen restrikce a zákazy, které jsou navíc v rozporu se zákonem

Vláda se chová stylem „stoupají čísla, musíme jim zase něco zakázat“. Bez jakékoli analýzy, co opatření přinese. Bez jakéhokoli zdůvodnění, proč je opatření zaváděno. 

Podnikatelské odbory zásadně odmítají novou povinnost pro podnikatele - kontrolovat a lustrovat zákazníky. 

„Ministři se ani po roce a půl nepoučili ze svých chyb, a i pár dnů před koncem funkčního období nařizují opět plošné restrikce. Naprostou většinu z jejich opatření přitom v minulosti soud opakovaně označil za nezákonné. Je to pořád dokola podle jednoho stejného scénáře. Zákazy a příkazy bez jakéhokoli slova vysvětlení, bez jakéhokoli náznaku osvěty,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Podnikatelské odbory zdůrazňují zejména to, že na podnikatele a jejich zaměstnance stát přenáší nové povinnosti, které jim nepřísluší a ze zákona je navíc nesmí provádět. 

  1. Nedává žádný smysl, aby např. servírka v restauraci kontrolovala a zároveň věděla, zda je někdo očkovaný, či zda prodělal nějaké onemocnění. Její úlohou je obsloužit návštěvníky zařízení, roznést jídlo a pití.
  2. Nedává smysl, že se opatření týká hospůdky, kam chodí pár místních štamgastů, a naopak se netýká např. jídelny v Poslanecké sněmovně, kde se schází lidé z celé republiky.
  3. Není jasné, na základě jakých dat, či analýz bylo opatření o lustraci zákazníků přijato. Existuje snad nějaká studie, ze které vyplývá, že díky lustraci v restauraci se sníží virová nálož v republice a zároveň se zmenší obsazenost lůžek v nemocnicích?
  4. Argument, že podobné opatření platí třeba v Rakousku, je zcela zavádějící a účelový. Třeba i kvůli tomu, že například v lockdownu se ministři vzorem Rakouska vůbec neřídili. Náhrady, podpora podnikatelů a kompenzace pro restaurace vypadala v ČR úplně jinak než u našich sousedů. A hlavně kvůli tomu, že existuje řada zemí, například ve Skandinávii, kde je srovnatelný počet covid pozitivních a žádná lustrace tam zaváděna není.
  5. Cíl těchto restrikcí je jiný, než se uvádí a vláda tak jen zneužívá svou pozici a mocenské postavení. Vláda chce násilně přinutit obyvatele k očkování. Bez ohledu na to, zda nemoc prodělali, bez ohledu na to, zda mají dostatek protilátek, a hlavně, bez ohledu na to, zda to občané chtějí.

Ministři Vlády ČR podle Předsedy Podnikatelských odborů Radomila Bábka neustále operují jen těmi čísly a statistikami, která se jim hodí. To je naprosto nezodpovědný přístup. Vláda jen prohlubuje nedůvěru veřejnosti. Je trestuhodné, že ministři dosud nezačali s osvětou, že neradí lidem, jaké preventivní kroky mohou sami udělat. Mlčí se o zásobě léků, které pomáhají v počáteční fázi onemocnění. Mlží se o počtu opětovně nakažených v Izraeli a Velké Británii, kde je proočkována již téměř celá populace. Naše vláda umí jen zakazovat a přenášet odpovědnost na podnikatele. 

 

 

radomil_babek_nova.jpg

„Vyzýváme vládní představitele, aby přestali hrát s veřejností falešné hry. Pane premiére Babiši, pane ministře Havlíčku, pane ministře Vojtěchu okamžitě zrušte nesmysl s lustrováním zákazníků. Chcete-li zvýšit proočkovanost obyvatel nepoužívejte donucovací prostředky a nešikanujte podnikatele hrozbou sankcí a pokut. Bizarní a vlastně naprosto nehorázné je, že tenhle chaos podporuje i Hospodářská komora, která by jako první měla poukázat na nesmyslnost a nezákonnost opatření,“ doplňuje Bábek. 

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. - mají víc než 15 000 členů. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Bojujeme za záchranu českého podnikání. Chcete být u toho? Více informací o projektu zde.