Stanovisko PODB ke schodku státního rozpočtu ve výši 166 miliard korun

Podnikatelské odbory11. 4. 2023

Radomil Bábek: Státní rozpočet vypadá, jakoby si Česko za tři měsíce pořídilo na dluh 166 ostrovů v Karibiku. Tohle šílenství musí skončit.

„Vláda jen za první čtvrtletí prodělala 166 miliard korun. A vůbec nic se nezlepšilo. Stát, politici a úředníci jen prožírají naše peníze a vymýšlejí, jak nám jich ještě více sebrat. Škrtání státních výdajů? Rušení zbytečných úřadů? Snížení počtu státních zaměstnanců? Nic z toho se neděje,“  tvrdí předseda PODB Radomil Bábek. 

Podnikatelské odbory upozorňují, že z veřejných rozpočtů je vyplácen téměř milion lidí. Počet zaměstnanců státu stoupl za sedm let o 60 000. Počet nejvyšších státních úředníků se za poslední tři roky zvýšil o 5 procent. Ve srovnání se sousedním Rakouskem máme o 60 procent víc celníků, o polovinu víc berních úředníků a o třetinu víc policistů. 

radomil_babek_nova.jpg

V Česku máme desítky zbytečných institucí, úřadů a příspěvkových organizací. Šéf NKÚ upozorňuje, že jsme přešli z tržní ekonomiky na ekonomiku dotační a kritizuje státní správu, že zcela rezignovala na racionalitu a efektivitu celého dotačního systému. 

Vláda Petra Fialy pokračuje podle Bábka v cestě, kterou nastavila Babišova administrativa. Posouvá nás po řecké trajektorii ke státnímu bankrotu. „Vláda se musí naučit hospodařit s tím, co má k dispozici a nikoli ždímat další peníze z podnikatelů a jejich zaměstnanců. Ostrov v Karibiku se dá pořídit za miliardu korun. Podle hospodaření v prvním čtvrtletí to vypadá, že si jich Česko jen letos pořídilo na dluh 166. Tohle rozpočtové šílenství musí skončit,“ dodává Bábek. Podle něho není žádný důvod ke zvyšování daní. Vláda musí razantně škrtat a začít šetřit na provozu státu, nikoli dál krmit státního Otesánka.