Radomil Bábek: Vyzýváme poslance, aby okamžitě zrušili stav nouze

Podnikatelské odbory26. 11. 2021

Stanovisko Podnikatelských odborů k vyhlášení nouzového stavu

 

Podnikatelské odbory jednoznačně protestují proti znovuzavedení nouzového stavu. Vláda žádný stav nouze nepotřebuje. Ministerstvo zdravotnictví a krajské hygieny mají dost možností, pravomocí i nástrojů jak epidemii kontrolovat. „Zažíváme déjà vu, kdy je vyhlašován znovu a znovu boj proti viru. Nikdo neřeší jaký je cíl tohoto boje, kdy to skončí a kdy bude dobojováno. Vždyť i odborníci se shodují na tom, že virus tu s námi bude už napořád. Není možné zakazovat živnostníkům a drobným podnikatelům pracovat a zavírat veřejnost do domácího vězení, třeba na několik let, říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Vláda podle Podnikatelských odborů opět jen ukazuje naprosto nekompetentní přístup. Opakuje znovu zcela fatální chyby, které devastují živnostníky a drobné podnikatele. Nadnárodních korporací, velkých firem a nákupních supermarketů se přitom vyhlášená opatření prakticky netýkají. Přitom právě tam se dnes a denně potkávají v uzavřených prostorách tisíce lidí. 

radomil_babek_nova.jpg

Jediný smysl vyhlášení nouzového stavu jsou kšefty, které mohou ministři a jejich kamarádíčci dělat bez toho, aby jim někdo koukal pod prsty, bez toho aby to někdo kontroloval. Podnikatelské odbory vyzývají nově zvolené poslance, aby s okamžitou platností a neprodleně rozhodli o zrušení stavu nouze.

Podnikatelské odbory upozorňují, že k vyhlášení stavu nouze je potřeba řádné zdůvodnění, které (stejně jako v předchozích případech) vláda nedodala. Vláda rozhoduje pod vlivem pečlivě vybudovaného strachu. Stav nouze vyhlašuje vláda kvůli přetíženým nemocnicím. Ale tatáž vláda za dva roky neudělala vůbec nic pro to, aby přetížené nebyly. Vše se vyhlašuje jen na základě jakýchsi pocitů a dat, které ale nikdo nezná. Na základě jakýchsi dopisů, které údajně dostává premiér tohoto státu. 

„Uzavření země není cesta, jak dokazují severské státy. Uzavření země nechrání slabé, ale ničí a devastuje celou společnost. Jenže to od této vlády neuslyšíme. Od téhle vlády slyšíme jen příkazy a zákazy. Nikdy jsme se nedozvěděli, jakou má strategii. Nikdo neví, jaká opatření platí právě teď. Nikdo neví, jaká budou platit zítra. Jen tak mimochodem, jakou obranou proti viru je zákaz pití kávy a svařáku v kelímku na náměstí po desáté večer? Vysvětlí to ministr zdravotnictví Vojtěch nebo na to žádné vysvětlení nemá?“ ptá se Radomil Bábek. 

 

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. - mají víc než 15 000 členů. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.