Radomil Bábek: První záblesk světla v nekonečném tunelu

Podnikatelské odbory06. 12. 2021

Stanovisko Podnikatelských odborů ke změnám v kompenzačním bonusu

Podnikatelské odbory vítají, že poslanci schválili výhodnější podmínky zejména pro živnostníky a drobné podnikatele. Možnost souběhu kompenzačního bonusu s dalšími programy podpory pomůže dnes zejména těm, kterým vláda ze dne na den znemožnila podnikání, když nesmyslně zakázala prodej na vánočních trzích. „Je to po dlouhé době záblesk světla v nekonečném tunelu zmatků a chaosu. Poděkování zaslouží všichni poslanci pětikoalice, kteří upravili covidovou podporu tak, aby byla spravedlivější a dosáhli na ni i ti nejmenší, které Babišova vláda po celou dobu koronakrize opomíjí,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Podnikatelské odbory dlouhodobě požadovaly možnost souběhu kompenzačního bonusu s dalšími podpůrnými programy. Kabinet premiéra Babiše v demisi to opakovaně odmítal. Nebyl to ani požadavek organizací, které by podnikatele měly bránit, jako je např. Hospodářská komora. Podnikatelské odbory vítají, že do hry se tak vrací jednoduchý princip: pokud vláda omezí, nebo zakáže nějaké podnikání, musí okamžitě poskytnout adekvátní formu náhrady ušlého zisku, resp. náhradu ztrát.

Kompenzace a pomoc poškozeným jsou podle předsedy Podnikatelských odborů jedna strana mince.  Tou druhou stranou je přirozeně požadavek nic nezakazovat.

Nejlepším a vlastně normálním řešením by bylo neomezovat podnikání, a tedy nyní například zrušit nesmyslný zákaz konání vánočních trhů. Ubylo by chaosu, trhovci by nepřicházeli o svůj zisk a ze státního rozpočtu by se jim nemuselo nic vyplácet. A společnost by normálně žila, občané by měli svou vánoční atmosféru. Přece i psychická pohoda je hodnotou, kterou je třeba hájit. Vlastně by to byla strategie win win, ze které všichni profitují.“ uzavírá Radomil Bábek. 

 

radomil_babek_nova.jpg

Podnikatelské odbory žádají poslance, aby zrušili zákaz vánočnch trhů a akcí. 

Podnikatelské odbory žádají poslance Parlamentu ČR, aby zrušili vládě nouzový stav.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. je organizace, která hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků před neoprávněnými zásahy státu do podnikání. Podnikatelské odbory vznikly v únoru 2017; v současnosti už mají víc než 15 500 členů (k 30. 11. 2021 to bylo 67 spolků, 1892 firem a 13 675 živnostníků), a každým dnem rostou. Podnikatelské odbory jsou jediným zástupcem a zastáncem podnikatelů a živnostníků, jako profesního stavu.