Radomil Bábek: Miliardové dotační eldorádo pro pár vyvolených

Podnikatelské odbory12. 1. 2022

Stanovisko Podnikatelských odborů k dotaci pro nákup elektromobilu

Všichni daňoví poplatníci se složí a nepatrný zlomek osob dostane dárek v podobě dotace na elektromobil. To není podpora elektromobility, to je dotační eldorádo pro pár vyvolených,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Dělat tento krok v době, kdy raketově roste státní dluh, je podle něho nezodpovědný krok, který v konečném důsledku nepomůže vůbec nikomu.

Podnikatelské odbory upozorňují, že vláda vyčlenila, prý pro podnikatele a živnostníky, na pořízení elektromobilu dotace ve výši téměř jedné miliardy korun. Podpora se má týkat pořízení pouze asi 4 500 elektroaut. To je naprosto zanedbatelné množství, protože v ČR podniká asi 1,4 milionu ekonomicky aktivních subjektů (firem a živnostníků). Jde tedy zjevně jen o propagační trik.

 

Podnikatelské odbory dotace do soukromého sektoru dlouhodobě odmítají. Miliardová dotace na podporu elektromobility jen dokazuje, že současná podoba dotací pokřivuje trh, dává prostor pro korupci, poskytuje neoprávněnou konkurenční výhodu a v konečném důsledku prohlubuje deficit státního rozpočtu. 

 

radomil_babek_nova.jpg

Podle předsedy Podnikatelských odborů si stačí položit jednoduchou otázku: “Kdo bude mít prospěch z toho, když vláda pomůže nepatrnému zlomku podnikatelů koupit si elektromobil? A kdy se dočkají všichni, kteří si nepořídí dotovaný elektromobil, pokut za znečišťování ovzduší?“

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. je organizace, která hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků před neoprávněnými zásahy státu do podnikání. Podnikatelské odbory vznikly v únoru 2017; v současnosti už mají víc než 15 700 členů a každým dnem rostou. Podnikatelské odbory jsou jediným zástupcem a zastáncem podnikatelů a živnostníků, jako profesního stavu.