Radomil Bábek: Konec EET je skvělá zpráva, chceme věřit, že končí i doba „zaklekávání“ podnikatelů

Podnikatelské odbory09. 1. 2022

Stanovisko Podnikatelských odborů k programovému prohlášení vlády

„Konec EET je skvělá zpráva. Škoda, že se vláda nenašla odvahu ukončit i další nesmyslná byrokratická opatření jako je například kontrolní hlášení,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Proti zavedení EET Podnikatelské odbory protestovaly – jako jediná profesní organizace podnikatelů – od jeho vzniku a podle Radomila Bábka je dobře, že tento šikanózní projekt definitivně zmizí z našeho právního řádu.

 

Podnikatelské odbory oceňují, že vláda chce zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH na dva miliony korun ročně a snížit sociální pojištění na straně zaměstnavatelů o dva procentní body. S jistou mírou skepse hledíme na slibované snížení byrokracie pro živnostníky a podnikatele. 

 

radomil_babek_nova.jpg

To ve svých programech měly všechny předešlé vlády a výsledkem byl vždy přesný opak,“ doplňuje předseda Podnikatelských odborů. Podle něj poněkud neurčitě vypadají kroky, které se týkají daňových prázdnin pro vícečetné rodiny, či společný vyměřovací základ manželů. 

Současná vláda ve svém programovém prohlášení tvrdí, že docházelo k „účelovému zaklekávání“, je podle Radomila Bábka tristním dokladem toho, kam až se naše společnost dostala. "Věříme, že nový vládní kabinet najde nejen slovo omluva, ale i vůli odškodnit ty, kteří byli zakleknuti a potrestat ty, kteří zaklekávání nařídili a horlivě naplňovali. Pak snad přijde i kýžená změna a úředníci – včetně těch z Finanční správy - přestanou živnostníky a podnikatele brát jako parazity a začnou se k nám chovat jako ke klientům. A to nejen kvůli slušnému chování, ale zejména kvůli tomu, že jsou to právě živnostníci a podnikatelé, kteří jsou ekonomickým motorem každé normální společnosti,“ uzavírá Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. je organizace, která hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků před neoprávněnými zásahy státu do podnikání. Podnikatelské odbory vznikly v únoru 2017; v současnosti už mají víc než 15 700 členů a každým dnem rostou. Podnikatelské odbory jsou jediným zástupcem a zastáncem podnikatelů a živnostníků, jako profesního stavu.