Poslanci budou rozhodovat o přijetí či odmítnutí novely zákona 112/2016 Sb. o evidenci tržeb

 

Vážený pane poslanče,

budete rozhodovat o přijetí či odmítnutí novely zákona 112/2016 Sb. o evidenci tržeb.

Zvažte, prosím, informace, obsažené v tomto textu a zároveň vás prosíme o hlasování proti přijetí novely.

Novelu připravilo ministerstvo financí pod tlakem rozhodnutí Ústavního soudu, který požaduje, aby drobné a příležitostní živnostníky zákon nezatěžoval. Novela ministerstva financí však tomuto záměru zjevně nevyhovuje a nesnižuje zátěž a hrozby pro ty nejmenší živnostníky.

1. Zvláštní režim, který je na první pohled zdarma, představuje naprosto zbytečnou časovou a administrativní zátěž navíc. Deklarovaná úspora nákladů na pořízení elektronické evidence tržeb je tak zcela pochybná.

2. V praxi to znamená, že drobný živnostník dostává další povinnosti ‚papírování'. Opět musí někde něco vyzvedávat, vyplňovat a odevzdávat. To není podstatou podnikání, tím nemá stát živnostníka nadmíru zatěžovat.

3. Ministerstvo financí nechtělo těm nejmenším živnostníkům ulevit. Z dikce i podmínek obsažených v novele je zřejmé, že ministerští úředníci vymysleli takové podmínky, aby živnostníci ještě byli rádi, že mohou mít EET.

4. Především: kontroly EET zůstanou viset jako hrozba i nad těmi nejmenšími živnostníky definovanými podmínkami navržené novely. Kontroly jsou totiž jediným hmatatelným výsledkem EET:
Za dva roky fungování EET proběhlo 160113 kontrol, a byly uděleny pokuty ve výši 128,3 milionů korun.
Pokuty jsou udělovány za přestupky, které nemají žádnou společenskou nebezpečnost, a nejsou důkazem krácení daní či nepřiznání tržeb. Jde čistě a pouze o zvůli státu a šikanování malých podnikatelů.

Pokud projde novela zákona 112/2016 Sb. o evidenci tržeb, čekají drobné a příležitostní živnostníky jen nové a další povinnosti a práce navíc, čekají je kontroly a pokuty za sebemenší porušení úplně zbytečných a často nesmyslných podmínek.

Žádáme vás, hlasujte proti. Děkujeme.

V Praze dne 19. 12. 2018

S pozdravem

Radomil Bábek
předseda výboru