Pokutovat podnikatele stát umí, na vlastní úředníky má jiný metr

Radomil Bábek16. 2. 2022

Živnostníku, podnikateli, nesplnil jsi nějakou povinnost? Tu máš pokutu! Jen PŘEHLED POKUT (tohle opravdu stojí za shlédnutí) a sankcí v rámci šesti základních zákonů má přes 12 000 znaků. Nutno dodat, že počet znaků není zcela aktuální, protože se od roku 2016, kdy seznam vznikl o další tisíce rozšířil. Ale zpět k sankcím. Například u daní je to pokuta 0,05 % za každý den prodlení.  

A co se stane, když svou povinnost neplní stát, respektive jeho úředníci? Nic, protože odpovědnost úředníka je zjevně nulová. Například FINANČNÍ SPRÁVA UPOZORŇUJE, že z důvodu aktualizace databáze není možné zpracovat a odeslat elektronický formulář přiznání k dani z příjmů. Tohle „upozornění“ se opakovaně objevuje na jejich webu od začátku ledna – tedy skoro dva měsíce! Navíc nikdo z vedení nejvyšší berní instituce ani netuší, kolik peněz za aktualizaci zaplatí. Mimochodem, jen za správu výše zmíněného (totálně zastaralého) databázového systému (který vlastně nikdy řádně nefungoval) platí každý rok Finanční úřad 90 - 150 MILIONŮ korun firmám O2 a IBM...

Podtrženo, sečteno. Podnikatelé nejsou žádní beránci, či svatouškové. Tvrdíme jen, že pokud se dějí podvody, tak u malých malé a u velkých velké. Nejsme proti kontrolám a případným sankcím. Jen by všem mělo být měřeno stejným metrem. Podnikatelům i státním úředníkům.