Podnikatelské odbory poslaly dopis poslancům

Podnikatelské odbory16. 11. 2022

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

opakovaně se na vás obracíme s žádostí, abyste odmítli další povinnost pro živnostníky, a to povinné používání datových schránek. Pomozte zachovat princip dobrovolnosti, ponechte na živnostnících, aby se rozhodli, jakou formou budou komunikovat s úřady.

Používání datových schránek má být zákonem ustaveno od 1.1. 20223 všem OSVČ a spolkům, bez výjimky, jako povinné. Podnikatelské odbory, a živnostníci, které zastupují, nejsou proti datovým schránkám. Datové schránky mohou pro někoho být dobrá věc. Podnikatelské odbory však důrazně protestují proti tomu, aby bylo používání datové schránky zavedeno povinně. Naše připomínky k zákonu, které jsme již dříve zaslali ministrům vlády, najdete ZDE. 

Upozorňujeme zejména na to, že se do našeho práva nenápadně dostává podmínka, že chceteli podnikat, musíte mít připojení k internetu a musíte používat zařízení na jeho obsluhu. Zároveň upozorňujeme, že v České republice jsou stovky tisíc OSVČ, pro které může být používání IT výrazně limitující a datová schránka pro ně může být v současné krizi posledním impulzem pro ukončení podnikání. V té souvislosti připomínáme např. skutečnost, že je tu 150 000 živnostníků, kteří jsou starší sedmdesáti let a téměř 20 000 OSVČ, jež jsou starší osmdesáti let. 

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

Podnikatelské odbory vás žádají, abyste v kontextu aktuální společensko-ekonomické situace nepřidávali všem OSVČ a všem spolkům novou povinnost. Konkrétně povinnost komunikovat se státní správou výhradně prostřednictvím datových schránek. Prosíme vás proto abyste při třetím čtení zákona č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby, kde jsou povinné datové schránky v této souvislosti explicitně zmíněny, hlasovali o jeho vrácení zpět do druhého čtení. Následně by mohla být odstraněna zbytečná tvrdost zákona, která novou povinnost pro OSVČ a spolky předjímá. Znovu opakujeme, že nejsme proti datovým schránkám. Chceme jen aby se každý občan, včetně podnikajících občanů - OSVČ, mohl rozhodnout, zda chce datovou schránku používat. Co je na tom špatně?

 

Radomil Bábek

předseda výboru Podnikatelských odborů

Podnikatelské odbory - Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. mají víc než 15 900 členů a jsou druhým největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.