Počet OSVČ roste

 

Redaktor serveru Podnikatel.cz, pan Daniel Morávek, uskutečnil s předsedou Radomilem Bábkem rozhovor na téma růstu počtu OSVČ. Dle statistik se jejich počet meziročně zvýšil, a to jak OSVČ hlavních (o 6 tisíc), tak vedlejších (o 12 tisíc). Došlo tak ke zlomu trendu z let 2011-2017, kdy počet OSVČ hlavních neustále klesal. Celý rozhovor si můžete přečíst níže.

DM: Co podle vás za nárůstem a zlomem negativního trendu stojí?
RB: Mohu jen spekulovat a vycházet ze společenských tendencí. Mnoho především mladých lidí nenastupuje do tradičního zaměstnaneckého poměru a pracují jako frelanceři. To může stát za mírným nárůstem počtu OSVČ.

DM: Liší se stav podnikání OSVČ ohledně regionů?
RB: V Podnikatelských odborech nevedeme takové statistiky a nesledujeme příliš počty podnikatelů, tedy ani v regionech si nevedeme přehledy.

DM: Jaký očekáváte další vývoj?
RB: Pokud bude pokračovat zájem mladých lidí pracovat jako freelancer, pak očekávám spíše mírný růst počtu OSVČ. S ohledem na celkové počty OSVČ v ČR, tedy asi 950 000 osob, je vlastně zarážející, jak nízká jsou čísla nárůstu počtu OSVČ. Domnívám se, že dobré by bylo srovnat počty vznikajících a zanikajících živností a to dát do souvislostí.