Kefalín, čo je to také absurdný? Absurdní, to je to, co žijeme, majore Terazky.

 

Na konci filmu Černí baroni se major Terazky ptá po významu slova „absurdný". Odpověď na ve filmu nezazní, ale my ji známe.

Absurdní je to, co žijeme. Situace, do které nás dostali politici je podivná a odporuje zdravému rozumu. Prezident pověřil sestavením vlády politika, který je podezřelý ze stamilionových podvodů, který nedokáže vysvětlit, jak nabyl svůj obrovský majetek, který za svého předchozího vládního angažmá zvýšil hodnotu svého jmění asi o 40mld Kč, a který spolupracoval s StB. Už to vše je dostatečně absurdní.

Absurdita naši současnosti tím však zdaleka nekončí. Politik pověřený sestavením vlády nemá žádná omezení a nenápadně získává absolutní moc.
Nemusí jednat s ostatními stranami, aby sestavil většinovou vládu.
Nemá důvěru a je v demisi, ale přitom ovládá ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo obrany.
Má v rukách veškeré státní peníze přes ministerstvo financí i stovky miliard z evropských dotací přes ministerstvo pro místní rozvoj.
Jeho byznys v zemědělství se může opřít o jím ovládané ministerstvo zemědělství, jeho zdravotnický byznys ochrání jeho ministerstvo zdravotnictví.
Ani jeho chemičky se nemusí bát pokut za znečišťování životního prostředí, protože i ministerstvo životního prostředí mu patří.
Dokonce ovládne i bezpečnostní služby státu!
To vše odporuje zdravému rozumu, to vše je absurdní.

A absurdita naší země se ještě stupňuje. Vypadá to, že ten z podvodu obviněný politik, který má obří střet zájmů mezi svým podnikáním a politikou, bude takto vládnout dlouho, možná celé funkční období. Bez kontroly, bez odpovědnosti, jen ve svůj prospěch.

Kdyby se nás dnes major Terazky zeptal, čo je to také absurdný, mohli bychom jen ukázat kolem sebe. Ukázali bychom na premiéra Babiše, který si dělá z ČR soukromý Klondike, ukázali bychom na prezidenta Zemana, který to vše umožnil, ukázali bychom na to, jak nová státostrana vyhazuje státní úředníky, kteří si dovolili kontrolovat jí ovládané úřady, ukázali bychom, jak politici ANO kriminalizují volené zastupitele, kteří se ptají, kam plynou peníze, které mají politici ANO spravovat.

To vše můžeme ukázat. Kdy však ukážeme vůli to změnit?

Radomil Bábek, podnikatel
předseda výboru Podnikatelských odborů