Kauza Huawei: ohrožena je nejen bezpečnost státu, ale i podnikatelů v EET

 

Kauza Huawei: ohrožena je nejen bezpečnost státu, ale i podnikatelů v EET

Praha, 2. ledna 2019 - Zástupci podnikatelů se v souvislosti s kauzou Huawei obávají zneužití dat z českého podnikatelského prostředí. Důvodem je propojení čínské firmy se společností O2, která je klíčovým hráčem v elektronické evidenci tržeb. Vyzvali proto ministryni financí, aby EET pozastavila a nechala prověřit její bezpečnost. V ohrožení mohou být až desítky tisíc českých firem.


„Jak je známo, exkluzivním dodavatelem providera O2 je právě čínská firma Huawei. Jde především o routery. Nelze tedy vyloučit, že se čínská vláda nemůže dostat k datům z EET," varuje předseda Radostného Česka a dlouholetý bojovník proti EET Boleslav Buzek.
Za výzvou ministryni stojí strana Radostné Česko a Podnikatelské odbory, jedno z největších sdružení podnikatelů v Česku. Připojují se i další uskupení a politické strany.
„Znepokojuje nás, že státní správa překotně stahuje výrobky Huawei, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti státu ze strany čínského totalitního státu. Routery Huawei jsou přitom součástí systému EET, takže stejné riziko hrozí i nám podnikatelům. Stát s tím ale vůbec nic nedělá," vysvětluje předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.
Uvedené subjekty ministryni financí zaslaly otevřený dopis, ve kterém požadují neprodlené provedení bezpečnostního auditu elektronické evidence tržeb, dočasné pozastavení jejího fungování a následné prohlášení všech poskytovatelů EET pokladen, že jejich řešení neobsahuje software či hardware Huawei.

OTEVŘENÝ DOPIS MINISTRYNI FINANCÍ ALENĚ SCHILLEROVÉ (ANO 2011)
Věc: Pozastavení EET z důvodu vážné bezpečnostní hrozby

Vážená paní ministryně,

obracíme se na Vás jménem Radostného Česka, Podnikatelských odborů a jako zástupci podnikatelského sektoru. Nejen česká, ale i zahraniční (např. USA a další) bezpečnostní služby důrazně varují před bezpečnostními hrozbami souvisejícími se společností Huawei. Bezpečnostní informační služba zároveň upozorňuje na nebezpečí spojená s aktivitami totalitní Čínské lidové republiky na území Česka.

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi Vás tímto jménem všech podnikatelů spadajících do elektronické evidence tržeb žádáme o neprodlené provedení bezpečnostního auditu EET online komunikace s úřady.

Jak je známo, exkluzivním dodavatelem providera O2 Czech Republic a.s. (IČ: 60193336), který má významný podíl na trhu, je právě čínská firma Huawei. Jde především o routery. Podnikatelé jsou tak vystaveni vážným rizikům, stejně jako veřejná správa, kde necháváte odstranit mobilní zařízení i routery od uvedené společnosti (vyjádření předsedy vlády Andreje Babiše dne 21.12.2018). U firem může dojít k úniku obchodního tajemství a to např. v obratu za provozovny popř. četnosti prodejů v provozovnách (§ 17 zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku v souladu s rozsudkem Nejvyššího soudu České republiky sp. zn. 21 Cdo 2022/2000).