Bábek: Vláda trhovcům sebrala mnohaměsíční příjmy, proto jim musí nahradit ušlé tržby

Podnikatelské odbory17. 12. 2021

Stanovisko Podnikatelských odborů ke kritické situaci trhovců ze zakázaných vánočních trhů 

Vládní rozhodnutí zakázat ze dne na den vánoční trhy znamená nevratné škody pro ty nejmenší živnostníky a drobné podnikatele. Pro řadu trhovců jsou právě vánoční trhy hlavním zdrojem příjmů, ze kterých pak velkou část roku žijí. Bezprecedentní zákaz vánočních trhů je pro mnohé z nich likvidační. Náhrada části nepokrytých nákladů, kterou vláda nabízí jako kompenzace, je naprosto nedostatečná a navíc hrozí, že dotace bude řada trhovců v budoucnu vracet s tím, že navíc zaplatí ještě nemalou pokutu. 

Podnikatelské odbory vyzývají kabinet premiéra Babiše v demisi, aby bezodkladně nahradil trhovcům ušlý zisk. 

Vláda v demisi připravila svým nepromyšleným rozhodnutím trhovce o několikaměsíční příjmy. Kompenzovat to tím, že jim bude umožněno žádat o uhrazení části nákladů z evropských dotací je iluze, falešná hra na pomoc a ryzí pokrytectví. Je to stejné, jako by úředníkům zakázali na několik měsíců pracovat a pak jim nahradili cenu tramvajenky, protože to jsou jejich náklady.

radomil_babek_nova.jpg

Tohle vše nám bohužel Babišova vláda, a především Karel Havlíček předvádí již řadu let. Vláda zakázala trhovcům pracovat, připravila je o příjmy a pokrytecky jim pak nahradí část nákladů,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Podnikatelské odbory navíc upozorňují, že dotační program, který připravila Babišova vláda v demisi, je pro trhovce složitý, podléhá schválení EU, o penězích rozhoduje úředník, a pokud trhovci stát dotaci milostivě poskytne, bude mu vyplacena s mnohaměsíčním zpožděním. Na dotace nemají poškození trhovci nárok, jde vždy o rozhodnutí konkrétního úředníka a není proti němu možné žádné odvolání. Složitost podmínek dotačních programů je pro příjemce navíc rizikovým faktorem, protože, až bude např. finanční správa tyto programy přezkoumávat, snadno najde drobná pochybení, a trhovcům hrozí, že budou vracet nejen dotace, ale zaplatí navíc i vysoké pokuty. 

Zákaz vánočních trhů byl podle Radomila Bábka chybný a s největší pravděpodobností i protiprávní. Žádat o jejich otevření na pár dnů by dnes již nikomu nepomohlo, vznikl by ještě větší chaos a trhovcům by jen narostly ztráty. „Trhy jsou specifickým druhem podnikání, které se týká živnostníků, drobných podnikatelů a například i chráněných dílen. Ti všichni přišli o příjmy, těm všem hrozí, že přijdou o živobytí,“ doplňuje Radomil Bábek.

Pro výše uvedená fakta a důvody žádají Podnikatelské odbory vládu, aby změnila svůj přístup a situaci trhovců vyřešila podle následujících kritérií:

  1. Kompenzace je pomoc; ta musí být rychlá a vyplácena musí být v řádu dnů.
  2. Kompenzace musí vycházet z náhrady ušlých tržeb a obratu, nikoli z nepokrytých nákladů.
  3. Kompenzace je nutné vyplácet přímo ze státního rozpočtu, na základě průměrného obratu  předkrizových let (t.j. z let 2017, 2018 a 2019).
  4. Kompenzace musí reflektovat inflační koeficient, nárůst cen veškerých energií, dopravy a místních poplatků. Adekvátní kompenzace pro poškozené trhovce je tedy 120% průměrného obratu z výše uvedených období.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. je organizace, která hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků před neoprávněnými zásahy státu do podnikání. Podnikatelské odbory vznikly v únoru 2017; v současnosti už mají víc než 15 500 členů (k 30. 11. 2021 to bylo 67 spolků, 1892 firem a 13 675 živnostníků), a každým dnem rostou.

Podnikatelské odbory jsou jediným zástupcem a zastáncem podnikatelů a živnostníků, jako profesního stavu.