Bábek: Rozhodnutí NSS otevírá cestu k žalobám na státní zvůli

Podnikatelské odbory02. 2. 2022

Stanovisko Podnikatelských odborů k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

„Rozhodnutí NSS jen dokazuje, že vláda a její úředníci neváhají využít k prosazení svých partikulárních zájmů nezákonné postupy. Zrušení povinnosti prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren je jen první krok. Následovat musí omluva státu za příkoří, jednoznačné odškodnění poškozených a potrestání těch, kteří nelegální opatření opakovaně vydávali,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory od počátku kritizují a protestují proti povinnosti provozovatelů kontrolovat zdravotní stav svých klientů a zákazníků. Cílem žádného opatření nemůže být podle soudu to, aby byli občané nuceni do očkování, které je dobrovolné. Je zcela nepochopitelné, že tuto zjevně nesmyslnou diskriminační restrikci, kterou zavedl Babišův kabinet, dosud nová vláda sama nezrušila. 

Soudní verdikty odhalují naprostou zbytečnost lex covid, tedy tzv. pandemického zákona. Právě na jeho základě již dostalo několik politiků a úředníků do ruky moc, která jim nepřísluší. Zároveň se ukazuje, jak snadno je možné tuto moc zneužít. „Zatím mohou nezávislé soudy nelegální opatření alespoň dodatečně zrušit. Co se stane až o tuto možnost soudy přijdou?“ ptá se závěrem Radomil Bábek. 

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. je organizace, která hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků před neoprávněnými zásahy státu do podnikání. Podnikatelské odbory vznikly v únoru 2017; v současnosti už mají víc než 15 700 členů a každým dnem rostou. Podnikatelské odbory jsou jediným zástupcem a zastáncem podnikatelů a živnostníků, jako profesního stavu.