Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu!

  • +420 777 038 047
  • podbcz

 

Vážený pane poslanče,

živnostníci a malé firmy vyčerpali svoje rezervy a podzim a zima 2020/2021 budou rozhodujícím obdobím pro jejich přežití. Je nutné, aby vláda vzala tento fakt na vědomí a brala na situaci malých podnikatelů ohledy. Oni sami si svoje těžkosti nezavinili.

V současné době, na začátku září, začíná vláda opět vyhlašovat různá ochranná opatření a avizuje tzv. druhou vlnu covidu. A zatímco společnost se má chránit, občané mají být obezřetní a vláda přichází s různými omezeními, pro živnostníky a malé podnikatele má naopak vláda „návrat k normálu", jako by se nic nedělo. Děje se, a hrozba krachu a zadlužení je pro malé firmy a živnostníky po posledních krocích vlády stále reálnější.

Prosíme vás, abyste nám pomohl přesvědčit vládu, abyste se zasadil za zájmy a práva malých podnikatelů a živnostníků. Pro jejich ochranu je třeba udělat jediné – prodloužit ochranná opatření, která již vláda v předchozím období realizovala.

Žádáme vládu, aby:
1. Prodloužila odpuštění odvodů za zaměstnance firmám do 50 zaměstnanců a platbu záloh sociálního pojištění živnostníkům. Obě tato opatření skončila k 31. 8. 2020 a v souvislosti s druhou vlnou covidu je potřeba je prodloužit alespoň do 31. 12. 2020.

Toto opatření se ukázalo být efektivním a podnikatelé a živnostníci je ocenili. Jejich těžká situace však nekončí, naopak, zdá se, že nabývá na intenzitě, ale opatření (odpuštění odvodů) skončilo. Pro živnostníky je placení záloh a pro malé zaměstnavatele placení odvodů za zaměstnance nemalým výdajem, na který často v této době nemají.
Žádáme tedy vládu, aby opatření platné po tři předchozí měsíce prolongovala, a to alespoň do konce roku 2020.

2. Pozastavila EET alespoň do 30. 6. 2021.
Vláda správně již v březnu 2020 vyhodnotila elektronickou evidenci tržeb jako zátěž pro malé podnikatele a živnostníky. Všichni ocenili, že vláda přistoupila k této věci pragmaticky a odsunula spuštění 3. a 4. vlny z března 2020 na leden 2021, a zároveň pozastavila fungování EET i pro subjekty z 1. a 2. vlny do téhož data. Ukazuje se však, že situace povinných subjektů je stejná a pro mnohé naopak horší. Proto je nutné odsunout EET ještě dále.

Žádáme vládu, aby prodloužila toto opatření alespoň do léta 2021, aby odsunula spuštění 3. a 4. vlny EET (pro živnostníky ve službách, jako jsou kadeřnice, kosmetičky, maséři, či pro řemeslníky) a pozastavila i fungování EET pro subjekty z 1. a 2. vlny.

Splnění těchto požadavků výrazně pozitivně ovlivní situaci malých firem a živnostníků.

Děkujeme vám jménem malých podnikatelů a živnostníků za podporu.

V Praze dne 8. 9. 2020

Za Podnikatelské odbory:

Radomil Bábek, předseda výboru