Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu!

  • +420 777 038 047
  • podbcz

 

Bábek: Prolongace nouzového stavu je nežádoucí, vláda ho používá jako bič na živnostníky a drobné podnikatele.

Stanovisko Podnikatelských odborů k záměru vlády prodloužit nouzový stav do příštího roku

„Vláda naprosto nezvládá krizové řízení. Nouzový stav má jen maskovat neschopnost premiéra a jeho ministrů. Vláda ho používá jako bič na živnostníky a drobné podnikatele," tvrdí předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něho dává nouzový stav do ruky několika ministrů ohromnou pravomoc, kdy mohou bez jakékoli kontroly omezovat základní práva občanů a měnit zákony ve svůj prospěch.

Podnikatelské odbory důrazně protestují proti dalšímu prodloužení nouzového stavu.

Žádáme poslance Parlamentu ČR, aby nepodpořili prodloužení nouzového stavu.

Živnostníci a podnikatelé mají právem obavy z dalších omezení, která jim znemožní pracovat a připraví je o zdroj příjmů. Vláda by měla opustit plány na další celoplošné restrikce a nastavit Protiepidemický systém tak, aby cíleně reagoval na aktuální vývoj v jednotlivých regionech.

Podle předsedy Bábka Česká republika není v krizi, ani ve válce. Jen je potřeba stát v krizi řídit a nikoli krizi vytvářet. Nouzový stav navíc vláda využívá k tomu, aby posílila vliv velkých korporací. „Premiér a ministři, díky nouzovému stavu, nasměrovali kupní sílu, a tedy posílení kapitálu, a zároveň finanční pomoc státu a dotace ve prospěch velkých korporací a holdingů. Paradoxně některé z nich členové vlády buď přímo vlastní, či ovládají, a zatímco země chudne a statisíce občanů jsou v existenční nouzi, premiér země a jeho lidé bohatnou. Prolongace tohoto stavu by jen dál zásadním způsobem narušovala férovost a prohlubovala nerovnost podnikatelského prostředí. Prolongace nouzového stavu je prostě nepřípustná," doplňuje Bábek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. - mají více než 12 500 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

V Praze dne 7. 12. 2020

V zastoupení českých podnikatelů a živnostníků:
Podnikatelské odbory