Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu!

  • +420 777 038 047
  • podbcz

 

Předseda Bábek v rozhovoru pro ČRo Ranní Plus 30. 9. 2020 v 7.50.

1. Jak podnikatelé hodnotí státní pomoc v době pandemie, byla efektivní?
Nějakou pomoc od státu podnikatelé a živnostníci dostali, ale dostali jistě méně než nezaměstnaní i méně než zaměstnanci podporovaní programem Antivirus. Především – vláda mnohem více vyhlašovala, jak pomáhá, než jak skutečně pomáhala.

2. U programu Covid-nájemné ještě v červenci ministr průmyslu Karel Havlířek za Ano předpokládal, že zájem bude mít zhruba 150 tisíc podnikatelů. Dosud ale dorazilo jen asi 20 tisíc žádostí. Čím si ten malý zájem vysvětlujete?
Vláda nezdůrazňuje, že se jedná o dotační program, tedy nikoli o pomoc státu. Dotační žádosti jsou složité a pro malé podnikatele není snadné je splnit a dotační žádost podat. Navíc je to, že se jedná o dotace odrazuje, protože dotační programy sebou vždy nesou velké nebezpečí, jak je vidět třeba u programu Antivirus.
Ale podívejme se na program Covid nájemné ještě jinak. Když jej MPO představilo, Podnikatelské odbory se k němu postavily velmi kriticky. A ukázalo se, že naše kritika byla oprávněná. Ministr Havlíček původně sliboval až 200 000 podpořených podnikatelů a živnostníků, a to se jistě nestane. A kritizovali jsme i strop pro podporu, kterou původně MPO nastavilo na 20 mil, a po naší kritice částku podpory snížilo na 10 mil. Ukázalo se, že i v tom je problém, protože průměrná částka na jednu žádost, asi 135 000 Kč, ukazuje, že podpora byla prostě určena pro velké nájemce a pronajímatele.


3. Jsou obory, které se doteď žádné pomoci od státu nedočkaly a hrozí jim konec/existenční problémy?
Opakujeme donekonečna, ale vláda je k tomu hluchá: Vláda hodila přes palubu všechny, kdo mají dpp, OSVČ matky samoživitelky, OSVČ rodiče malých dětí a malé firmy a jejich majitele či jednatel, kteří jsou sami sobě zaměstnavatelem. A z oborů jsou úplně mimo záchrannou síť třeba průvodci turistů, nebo umělci a pořadatelé kulturních akcí. Obrovské problémy pak mají třeba pražské hotely nebo nyní kluby a bary po celé zemi.
Vláda buď vůbec nezvládá řízení ekonomiky nebo jí je osud českých podnikatelů a živnostníků úplně lhostejný.


4. Některé dotační programy možná čeká prodloužení - ať už je to právě Covid-kultura nebo lázně. Po čem firmy volají, co by jim aktuálně pomohlo? ((zdroj: Havlíček, Dostálová))
Podnikatelské odbory, jako zástupce podnikatelů a živnostníků, už poslaly vládě konkrétní požadavky a jednáme přímo s třemi ministerstvy (MF, MPSV a MPO). Pro podnikatele a živnostníky je nutné:
1. Odpustit odvody za zaměstnance firmám do 50 zaměstnanců
2. Prodloužit odpuštění záloh sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ
3. Pozastavit EET alespoň do 30. 6. 2021
4. Omezit počet a náročnost kontrol příjemců podpory v programu Antivirus
5. Vrátit zpět podmínky pro OČR platné na jaře 2020
6. Umožnit distanční vzdělávání zaměstnanců
7. Znovu zavést ošetřovné pro OSVČ
8. Revidovat program COVID – NÁJEMNÉ, aby z něj mohli čerpat i malí podnikatelé a živnostníci
9. Změnit podmínky programu COVID-KULTURA, aby uznatelnou ztrátou byly i zrušené akce a ztráty příjmů
10. Zavést znovu příspěvek 500 Kč/den pro ty, kdo nemohou podnikat (kluby, bary, kulturní zařízení, cestovky, průvodci a další)

5. Ke konci října pak rezorty ukončí i programy Covid-ubytování a taky Antivirus, který je u firem nejlépe hodnocenou státní pomocí. Bude firmám tento dotační titul chybět?
Program Antivirus, pokud nebude nahrazen tzv. kurzarbeitem, bude firmám velmi chybět. Jediným důsledkem toho bude, že firmy budou možná i masově propouštět. Uvědomme si, že za posledního půl roku firmy, a nejen ty malé a střední, vyčerpaly svoje rezervy a s nástupem vládních opatření nyní, v tzv. druhé vlně covidu, musí zachránit co se dá. Ať si důsledky přičte vláda, která nedokázala rozumně a pragmaticky vést v krizi, a to zatím velmi krátké, naše hospodářství. Řídit totiž ekonomiku v době konjuktury, to umí i cvičená opice.


6. Z počátku pandemie stát hodně vkládal do úvěrových a záručních programů. Z více než půl bilionové kapacity se ale zatím vyčerpaly jen nízké desítky miliard korun. Proč ten nezájem?
K této otázce se vyjadřuji slušně jen s největším sebezapření. Půjčky Covid byly totiž jen takovou fintou, podfukem spáchaným na české společnosti. Vláda a zejména ministr Havlíček se předváděli, jak rychle a kolik peněz připravili pro podnikatele. Ve skutečnosti bylo téměř nemožné dostat Havlíčkem tak vyzdvihované půjčky nebo ručení na půjčky. Když podnikatelé a živnostníci zjistili, že nemá smysl se o ně snažit, přestali věnovat svůj drahocenný čas zbytečné práci. A tak vláda dosáhla svého – nepodnikající veřejnost má za to, jak si ti podnikatelé žijí a jak jim vláda pomáhá, a podnikatelé odešli s prázdnou. Vláda si zadarmo udělal na náš úkor reklamu, z nás udělal vyžírky a nic ji to nestálo.