Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu!

  • +420 777 038 047
  • podbcz

Milí členové a příznivci Podnikatelských odborů,

předseda PO Radomil Bábek se spojil s ministrem Karlem Havlíčkem. Vysvětlil mu postoje Podnikatelských odborů, a především mu popsal, jaká je situace malých podnikatelů a živnostníků a jak je třeba jejich problémy řešit.

Dobrá zpráva je, že pan ministr reaguje osobně a říká, že má zájem hledat řešení. Špatná zpráva je, že zatím se naše názory na způsoby řešení a přijímaná opatření liší.

Pan Havlíček říká, že už zařídili ošetřovné, refundace mezd a bezúročné úvěry (od 19.3. i na mikro částky) a o víkendu chtějí připravit kurzarbeit.

Podnikatelské odbory to nerozporují, ale tvrdíme, že zatím jde pouze o sliby, protože ani jedno opatření ještě není funkční. O ošetřovačkách pro OSVČ teprve bude jednat Parlament, refundace mezd jsou jen pro zaměstnavatele, nikoli pro samostné živnostníky, a navíc, ještě nefungují a půjčky jsou nedostupné, protože ČMZRB svou práci nezvládá. A stále tvrdíme, že půjčka není řešením, protože zadlužit se, abychom splatili dluhy, je roztočením dluhové spirály.

Podnikatelské odbory stále trvají na tom, že živnostníci potřebují především pomoci rychle, a to nejlépe hotovostí. Poslali jsme ministru Havlíčkovi požadavky na opatření ve prospěch živnostníků:
1. Bezodkladné vyplacení jednorázového příspěvku v nouzi všem OSVČ a malým podnikatelům, kteří zůstali v důsledku vládních opatření bez příjmů, a to nejlépe ve výši 30 000 Kč
2. Odložení spuštění 3. a 4. vlny EET do konce tohoto roku
3. Vytvoření fondu, z kterého budou živnostníkům a malým podnikatelům hrazeny doložené ztráty
4. Pozastavení placení odvodů z mezd – sociálního a zdravotního pojištění

Předseda Bábek pokračuje v komunikaci s ministrem Havlíčkem a my vás budeme informovat a výsledcích jednání.

Vaše Podnikatelské odbory