Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu!

  • +420 777 038 047
  • podbcz

Po 23 letech podnikání? Bez práce, bez příjmu, zklamaná a unavená.

Naše země se řítí do ekonomické krize a vláda místo pomoci likviduje české podnikání.

Špatný stav malého podnikání však má hlubší kořeny, nežli je tato krize. Už sedm let vlády Andreje Babiše zhoršují malým a středním firmám a živnostníkům podmínky pro podnikání. Stále vymýšlejí nové povinnosti a registry, zvyšují podnikatelům byrokratickou zátěž a náklady a zhoršují jejich pozici vůči státu.

Ekonomické konjuktury se před rozpoutáním koronakrize rozhodli zneužít i socialisté a roztočili spirálu zvyšování mezd bez ohledu na produktivitu práce či výkon zaměstnance. Vysoké mzdy ve spojení s přehnanou ochranou zaměstnanců jsou pak pro mnohé malé a střední zaměstnavatele právě nyní smrtícím koktejlem.

Pokud si uvědomíme, jak se vláda Andreje Babiše chovala k malému podnikání dosud, asi nás nepřekvapí, že je nechá v této krizi zkrachovat. Jak se (ne)žije podnikatelům, nejlépe ilustrují příběhy a slova jich samotných, jako dopis jedné podnikatelky (jméno zná výbor Podnikatelských odborů):

Tak jsem zavřela restauraci a pension. Provozuji to už 23 roků. Měla jsem 13 zaměstnanců a musela jsem je propustit, protože bych to neutáhla. Mám zavřeno a čekám, co bude dál.

Tahle krize všechno jenom urychlila. Zaměstnávat lidi je zabíjející. Stát si určí minimální mzdy, odvody a platby za zaměstnance, které jsou neúnosné. Lidé už nechtějí pracovat, protože mají svá práva a já v mé firmě často musím dělat za ně. Už asi nezvládnu zaměstnávat lidi, kteří si práce neváží a chtějí pouze peníze.

Babišův nástup k moci nás všechny likviduje a lidé, co jsem zaměstnávala, jsou jeho ovce. Meleme z posledních sil. Žijeme na hranicích s Rakouskem a naši zákazníci byli asi z 50 % Rakušáci. Platy u nás se ale vyšplhaly hodně nahoru, a to už nejde zvládat.

Nejhorší je, když člověk, který nemá žádnou zodpovědnost a je zpomalený a musíte mu opakovat 10 x za den, co má dělat, tak má určený plat ze zákona, ale polovičku práce dělám za něj. A propustit zaměstnance jen proto, že špatně pracuje, dělá chyby nebo dokonce udělá škodu, to nejde. Tohle je hodně špatně.

Asi to nepíšu moc srozumitelně, ale jsem zklamaná a unavená. Protože jsme bez příjmu a bez práce a vůbec nevím, jak dál. Tady se nedá podnikat, protože když podnikám, tak jenom pro stát a pro zaměstnance. A nejhorší je, že nás podnikatele zašlapává do země nějaký slovenský usurpátor. Krásné Velikonoce.

Má smysl něco dodávat? Snad jen – hanba ti, vládo! Drze a bezohledně likviduješ lidi, kteří nic nechtějí, a naopak pro ostatní vydělávají. Ale možná právě proto je Andrej Babiš nemá rád – jsou nezávislí a on si je za koblihu nekoupí.

Radomil Bábek
předseda výboru