Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu!

  • +420 777 038 047
  • podbcz

Co třeba zaříznout farmářské trhy, aby se řetězce měly ještě lépe?

Opatření proti covidu je celá spousta – nošení roušek, dvoumetrové odstupy, zákaz zpěvu, zavření škol, zákaz nočního vycházení. Bezradná vláda dělá vše proto, aby vypadala akčně, a svým voličům se snaží dokazovat, jak se stará.

To vše by bylo možná snesitelné, kdybychom jinak mohli normálně žít a pracovat. Ale to ne, vláda vypnula ekonomiku. Zavřela hospody, krámky s knihami, s obuví a s oblečením, nekoupíte hračky ani pastelky dětem. Zarůstáme vousy a nemá nám kdo ostříhat vlasy – zakázáno. Naše drahé polovičky nemůžou na kosmetiku, nenechají si udělat nehty ani masáž bolavých zad – zakázáno.

Ne celá ekonomika je však vypnutá, dokonce i jedna forma obchodu a služeb funguje dál a pochopitelně se jí daří – nemá konkurenci. Supermarkety. Tam všichni smíme, tam si můžeme kupovat potraviny, drogerii, a představte si, že i ty knihy, hračky, botičky a šatičky tam nakoupíte. Vláda pro supermarkety nastolila sen každého obchodníka – monopol!

Občas se najde někdo, komu se to nelíbí a kdo se ptá (a to se vládě nelíbí, když se někdo ptá): Proč se smí do velkých sámošek, kde jsou stovky lidí a tísní se ve frontách u pokladen, a přitom se nesmí do malých krámků? Proč jsou zavřené kostely, když „chrámy konzumu" jsou otevřené? Proč se smí prodávat pod střechou, kde viry cirkulují a bují, zatímco prodej pod širým nebem je omezován?

Odpovědi nemáme a vláda nám poskytuje jen nejapné výmluvy. K tomu omezování prodeje pod širým nebem se vyjádřil člen Podnikatelských odborů, předseda Asociace farmářských tržišť pan Jiří Sedláček:

Melu tady pořád to svoje: Farmářské trhy sice nezavřeli úplně jako na jaře, ale zakázali lidem na ně chodit nebo je omezili na úplné minimum. Po léta jsme budovali značku tak, aby tam lidé naopak chodili. Teď nesmí. To je jedno, že je nakupování venku zdravější. O to tady přece nejde. Do obchodních řetězců lidé ovšem mohou. Tam žádná pravidla neplatí. Představte si, že vám vedení běžeckého závodu sice dovolí startovat spolu s ostatními sportovci, ovšem vy konkrétně musíte mít na každé noze 20 kg závaží. To je naše „férová pozice" vůči supermarketům. To rozhodla vláda, jejíž premiér i minstr zemědělství dělají velký byznys s obchodními řetězci. Řetězců se zákazy netýkají, farmářské trhy jsou omezovány.

No a je třeba dodat, že z pohledu třeba premiéra Babiše se to dá pochopit. Na farmářských trzích se neprodávají výrobky firem (značek): PIKOK, United Bakeries, Vodňanská drůbež – Vodňanské kuře, ProFrost – mražené pečivo, Preol – řepkový olej, Penam & Pekárna Zelená louka, Zlatá Haná & Olma, Tatra & Mlékárna Hlinsko, Uzeniny Krahulík, Uzeniny Kmotr, Animalco & Hyza, Kostelecké uzeniny – konzervy a uzeniny, Česká vejce CZ, a.s., Procházka & Papei – řeznictví, ale ani výrobky Drůbežářský podnik Libuš, Xaverov nebo Boneco... to je náhodička, co? Ne, není to náhoda, je to jasné. Přece nebudeme těm velkým konkurovat, že, to nás radši nechají zkrachovat.

Podnikatelské odbory tvrdí, že vláda zneužívá koronakrize k tomu, aby posílila byznys velkých hráčů. Andrej Babiš, Miroslav Toman, agrární velkopodniky a obchodní řetězce vycítili šanci vyčistit si trh. A tak vláda přijímá jen taková opatření, která jsou nevýhodná pro malé firmy a živnostníky. Je to likvidace českého podnikání v přímém přenosu.

Radomil Bábek,
předseda výboru Podnikatelských odborů¨

Článek byl napsán pro Forum24